Szigetüzemű
Ahol nincs a közelben villamos hálózat, vagy túlságosan drága lenne a vezetékes hálózathoz való csatlakozás, szigetüzemű rendszert lehet kialakítani. Az önálló rendszer egyszerűen, és megbízhatóan képes ellátni egy tanya, vagy egy vadászház energiaigényét.
A rendszer hátránya, hogy csak annyi energiát tudunk felhasználni amennyit a rendszerünk megtermel.
A szigetüzemű napelemes rendszerek esetén a napelemek által megtermelt energiát akkumulátorokban tároljuk. Az akkumulátorok töltését, kisütését és a kisfeszültségű (12-24 V) fogyasztók áramellátását a töltésvezérlő biztosítja. Egy inverter segítségével az akkumulátorok által biztosított egyenáramot 230 V, 50 Hz-es váltakozó árammá tudjuk transzformálni, amellyel a legtöbb elektromos fogyasztó működtethető.
Mekkorát?
Ha szigetüzemű napelemes rendszert szeretnénk megvalósítani, ki kell kalkulálnunk, hogy mennyi lesz a fogyasztásunk összesen. A tervezésnél figyelembe kell azt is venni, hogy ha több napig van borús idő, akkor is legyen megfelelő mennyiségű energiánk. Ezért egy ilyen rendszert, a jellegéből adódóan (nincs hálózati segítség) mind termelési, mind tárolási oldalon bőven túl kell méretezni. Többek között ebből is adódik az, hogy kb. kétszer annyiba kerül, mint egy hálózatra táplálós rendszer.
Mivel a szigetüzemű napelemes rendszerek akkumulátortelepei is 12-48 V feszültségen működnek érdemes kisfeszültségű hálózatot kiépíteni az erre alkalmas fogyasztók számára. A kisfeszültségű hálózat áramforrása a napelem töltésvezérlő lesz. Így megtakaríthatjuk a 230 V váltakozó árammá alakítását, majd a visszaalakítás veszteségeit. Ideális esetben az invertert csak a nagyobb fogyasztók használata esetén kell bekapcsolni.